Oyuncak Kütüphanesinde Neler Var?

Çocukların oynayabileceği çeşitli oyuncakların bir arada bulundurulduğu, son yıllarda giderek artan bir ilginin olduğu oyuncak kütüphaneleri, çocukların en sevdiği alanların başında gelmektedir. Bu kütüphanelerde çocuklar yeni oyuncaklar ile tanışma fırsatı bularak kendi gelişimlerini daha doğru ve uygun bir şekilde desteklemektedir. Bu açıdan sizler de çocuğunuz için böyle bir destek sağlamak istiyorsanız oyuncak kütüphanelerini dolaşıp, çocuğunuzun bu farklı alanlarda vakit geçirmesine sağlayabilirsiniz. 

Türkiye’de sayılı yerde bulunan bu imkanlar özellikle yerel yönetimler tarafından yapılan destekler sayesinde giderek artan bir sayıya sahiptir. Bu yakın bir yerde oyuncak kütüphanesi bulmak ve bu kütüphaneyi çocuk ile tanıştırmak çok daha kolay olmaktadır. Çocuk kütüphanesinde oyuncak konusunda herhangi bir sınırlama olmadığından dolayı her türlü oyuncak yer alabilmektedir. Türkiye’de özellikle ilk oyuncak kütüphanesi Avustralya başkonsolosluğu tarafından başlatılan bir kampanya dahilinde 2004 yılında Düzce’de açılmıştır. Düzce’de bu oyuncak kütüphanesi ilk olması nedeniyle önemlidir ve her zaman için farklı bir yere sahiptir. Bu proje dahilinde büyük ilginin görülmemesi ise oyuncak kütüphanede sayılarının daha da artması adına teşvik edici olmuştur.

Türkiye’de Çocuk Kütüphaneleri 

Aileler ve çeşitli derneklerin katkıları ile çocukların bu yeni alanlara kavuşması adına pek çok farklı bölgede özel çalışmalar yapılmıştır. Böylece kütüphanenin açılması için oyuncakların temini de kolaylıkla sağlanmıştır. Buna karşılık sayısı hala çok az seviyelerde olan oyuncak kütüphanelerin daha da gelişmesi ve çok daha fazla yerde bulunması öncelikler halindedir. 

Gaziantep, İzmir, İstanbul, Antalya gibi bölgelerde yerel yönetimler ve dernekler desteği ile kütüphaneler açılmaya devam edilmektedir. Özellikle ilerleyen yıllarda çok daha fazla oyuncak kütüphanesinin Türkiye’de hizmet vermesi beklenmektedir. 

Oyuncak kütüphanelerinin temel amacı ise kaliteli ve çocukların gelişimini destekleyecek oyuncaklar ile çocukları buluşturmaktadır. Çocukların ihtiyacını karşılayan bu kütüphanelerde, üstelik farklı etkinlikler yapılarak çocukların birlikte keyifli vakit geçirmesi hedeflenmektedir. Normal bir kütüphaneden farkı olmayan oyuncak kütüphanelerinde çocuklar aldıkları oyuncakları evlerinde oynayarak geri getirerek teslim etmektedir. Bu bakımdan kütüphanelerin oyuncaklar için düzenlenmiş hali olarak oyuncak kütüphaneleri benzer bir işleve ve amaca sahiptir. Bu bakımdan özellikle ekonomik anlamda sorun yaşayan ve çocuklarına doğru oyuncaklar veremeyen aileler için bu oyuncak kütüphanelerin aileleri üzerindeki bu uygunluğu daha da sürece ve çocukların daha doğru oyuncaklarla oynamasını kolaylaştıracaktır. Bu konuda yerel yönetimlerin desteklenmesi, oyuncak bağışlarının artırılması ve oyuncak kütüphanelerin oluşturulabilmesi adına girişimlerde bulunulması başta yönetimler olmak üzere sivil toplum kuruluşları ve derneklerin öncelikleri olmalıdır. Böylece geleceğimiz olan çocuklar için çok daha uygun oyun alanlarının oluşturulması mümkün olabilecektir.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.