Oyuncak Kaç Yaşına Kadar Oynanır?

18 yaşına kadar tüm bireyler çocuk olarak tanımlanmaktadır ve bu nedenle çocukların oyuncak oynama yaşında herhangi bir sınır bulunmamaktadır. Özellikle ilerleyen yaşına rağmen hala oyuncaklarla oynamaktan büyük keyif duyan çocuklar için aileler tedirgin olabilmektedir. Fakat oyun oynamak ve oyuncaklar ile vakit geçirmek son derece masum bir durum olduğu için ailenin bu tip durumlarda herhangi bir endişe yaşaması da yersizdir. 

Çocuklar Neden Oyuncak Oynar?

Oyuncak oynayan bir çocuk özellikle hayal dünyasını çok daha fazla geliştirme imkanı olacaktır. Bu nedenle bu tip endişelere sahip olan ailelerin uzmanlardan yardım alarak, normal olduğunu görmesi sürecin çok daha uygun bir şekilde atılmasını sağlayacaktır. Öyle ki oyuncak ve çocuk ilişkisinde bilinenlerin çok daha ötesinde bir anlam ve etki bulunmaktadır. Çocuklar için oyuncak, oyuncak mağazasından alınan bir araba ya da bebek değildir. Oyuncaklar bunun çok daha ötesinde bir anlama taşır. 

Çocuklar çevresinde gördükleri her şeyi bir oyuncak gibi kullanma yeteneğine sahiptir. Bu bakımdan çocukların sınırlandırılmaması ve küçük yaştan itibaren bu konuda özgür bırakılması yaratıcılıklarının daha da artmasını sağlayacaktır. Çocukların dikkatini çeken farklı ev araç ve gereçleri zarar vermeyecek yapıda olması dahilinde oyuncak olarak kabul edilebilir. Bu tip araç gereçler çocuklar için farklı malzeme olacak ve aynı zamanda hayal güçlerinin daha da gelişmesini sağlayacaktır. Bu nedenle çocuklara oyuncak noktasında sınırlandırıcı olmamak oldukça önemlidir. 

Çocukların Oyuncak İlişkisini Belirlemek 

Yaş açısından da kesinlikle sınır getirilmemelidir. Öyle ki 10 yaşını dolduran bir çocuğa artık oyuncak oynamanın yasak olduğunu söylemek çocuklarda çok farklı psikolojik sorunları ortaya çıkabilecektir. Aynı zamanda çocukların bunu mantık çerçevesinde algılayabilmesi ve anlayabilmesi de oldukça zor olacaktır. Bu nedenle ailelerin çocukların doğru bir şekilde oyun oynamasına izin vermesi ve ona bu konuda uygun bir ortam yaratması önceliği olmalıdır. 

Her bir oyuncağın farklı öğretici yanı vardır ve çocuklar bu farklı oyuncaklarla oynayarak kendilerini geliştirme imkanı elde eder. Oyuncak ve hayal dünyası, gerçek hayatın birer aynası olduğundan dolayı çocuklar çevresinde gördüklerini bu oyuncaklar ile uygulama eyleminde olmaktadır. Çevredeki her bir detay çocuklar için çok daha özel bir anlam taşımaktadır. Zira çevresini taklit eden çocuklar, bu taklidi oyuncaklar yoluyla yapmaktadır. Çocukların sınırlandırılması ve engellenmesi ise hayatı anlamasına geciktirecektir. Bu nedenle de aileler tarafından kesinlikle yaş ya da oyuncak sınırlamasının getirilmemesi gerekir. 

Kuşkusuz oyuncakların güvenliği ve çocuğa zarar vermeyecek durumda olduğundan ailelerin emin olması gerekmektedir. Bu yönde getirilecek bir sınırlama çocuklar tarafından da doğru bir şekilde algılanabilir. Fakat bunun dışındaki sınırlamalar için çocuğun mantıksal çerçeve dahilinde durumu kabul etmesi çok mümkün bir durum değildir.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.