Nasıl Oyuncak Bebek Yapabilirim?

Oyuncak bebekler, kızların vazgeçilmezi olan oyuncakları arasında yer alıyor. Barbieler ve Sindirella’ların havada uçuştuğunu görüyorsanız muhtemelen bir kız çoğuna sahipsiniz demektir. Bazen bu bebekler fahiş fiyatlara da satılabiliyor. Bazen de indirimler oluyor ve kızınızı sevindirebiliyorsunuz. Bazen ise kendi eliniz ile yapabileceğiniz bir oyuncak bebek ile kızınızı sevindirebilirsiniz. Yaptığınızda çocuğunuzun asla yanından ayırmak istemeyeceği bir adet bez bebeği evde kendi uğraşlarınız ile yapabilirsiniz. Bunun için gerekenler ten renginde kumaş, desenli ve renkli kumaşlar, saçları için istediğiniz renkte yün ipler, dikiş iğnesi, dikiş ipleri, gözler için iki adet düğme ve elyaf yeterli olacaktır.

Bez Bebek Yapımı

Bu bebeği toplu olarak bir araya getirebilmek için bez bir bebeği öncelikle şemasını çıkartarak başını, kolunu, bacağının kalıbını alarak ayrı ayrı kalıpları bir güzel oluşturun. Ten renginde aldığınız kumaşı bu yapmış olduğunuz kalıplara göre koyup dikkatlice işaretlediğiniz yerlerden kesin. Kalıpların zamanla şekil aldığı bu kumaşların etrafını dikiş iğnesi ve iplik ile güzelce dikin ve içerisine ayırmış olduğunuz elyafı doldurun. Bu esnada biraz bebeğe başladığını sizler de göreceksiniz. Ardından vücut sırasına göre ilk önce başı sonra kolu sonra bacağı ve sonra gövdeyi birbirine sabitleyerek sıkıca dikin. Saçları yapmak için daha önceden seçmiş olduğunuz yünleri baş kısmına dikerek en sonunda düğmeleri de dikerek bez bebeğinizi tamamlayın

Ten Çoraptan Bez Bebek Yapımı

Bunun için ihtiyacınız olanlar naylon ince çorap, elyaf, iğne, iplik, makas, kurdele ve renkli kumaşlar. Elinize aldığınız elyafı daha önce kullanmadığınız ya da yeni aldığınız ten renkli ince çorabın içine doldurun. Ardından kafası ile beden arasındaki boşluğu oluşturmak için çorabın dörtte üçünden tutup güzelce dikin. Ardından burun kulak göbek ayak gibi organları oluşturmak için bu bölgeleri de bağımsız dikin. Dize yakın olan yerine kumaş ile bebeğin kollarını ayarlayarak bebeğin postürünü çıkartın. Ardından kurdele ve renkli kumaşlar ile kıyafet süslemeleri yaparak oyuncak bebeği son haline getirin.

El Yapımı Bebekler Hafızada Yer Ediniyor

Ne kadar çocuklara hazır bebek alsanız dahi onlar için yapmış olduğunuz bu bebekler hafızalarında daha iyi yer edinecektir. Tamamen el işi olan bu bebekler hafızalarına daha iyi kazanacağı için ileriki hayatlarında bu bebekleri saklamak isteyeceklerdir. Bu tarz bebekler eskiden anneannelerimiz ve ninelerimiz tarafından yapıldığı için günümüze kadar gelmiştir. İki kumaşı bir iplikle birleştirerek neler yapılabileceğini siz de gördünüz. Daha yaratıcı olarak yeteneklerinizi konuşturduğunuzda daha değişik bebekler ortaya çıkartabilirsiniz. Mesela kullanmadığımız çoraptan da bir bebek yapabilirsiniz. Bunun için yine içini elyafla doldurduğunuz bir çoraın kafasını dikerek gövdeden ayırın. Daha sonra kumaş parçalarından diktiğiniz kolları çoraba dikip ardından çorabın altını ikiye bölerek ayakları oluşturun. Çoraptan bez bebeğiniz hazır!

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.