Miniklerin En Yakın Arkadaşı Oyuncak Bebekler

Oyuncak bebekler, şüphesiz ki kızların en çok sevmekte oldukları oyuncaklar arasında yer alıyor. Barbie’den Hello Kitty’e kadar uzanan ve Winx’in bebeklerinden sevilen çizgi dizi olan Caillou’nun birçok oyuncak bebeği çocuklarınızın ayağına eğlenceyi getiren türden oyuncaklar oluyor. Ne kadar kız çocukları bu oyuncakları sevse de piyasa da erkek çocuklarının da çok sevmekte olduğu bebek çeşitleri var. Bu bebek çeşitlerinden birisi olan Caillou ise bir çizgidizi kahramanı olan Caillou’dan esinlenerek yapılıyor. Tıpatıp aynı ve birebir fiziksel özellikleri dikkat edilerek yapılan bu bebekler çocukların gelişiminde büyük rol oynuyor. Eski zamanlarda bu tarz bebeklere hazır olarak ulaşılamasa da annelerimiz ve nenelerimiz sayesinde süngerlerden bebek yapabilmek mümkündü. Günümüzde gelişen teknoloji ve büyüyen imkanlar sayesinde artık bu tarz bebeklere ulaşabilmek oldukça kolay bir hâl aldı. Şanslı olan yeni neslin yine de bu kadar fazla oyuncak kirliliğinden korunması gerekiyor. Ayrıca içerisinde ne olduğu belirtilmeyen ucuz ürünlerden kaçınılması gerekiyor. Bu yüzden içerik olarak lisanslı ürünler tercih edilmeli diğer lisansa sahip olmayan ve içerisindeki elyafın ya da dolgu malzemesinin ne olduğu bilinmeyen bebeklerin burada tercih edilmesi gerekiyor.

Beyin Yaşı Gelişiminde Etkili olan Oyuncak Bebekler

Sadece kızların değil erkeklerinde oynamakta olduğu bu bebekler belirli bir yaşa gelesiye kadar ebeveyn kontrolünde oynatılması gereken oyuncaklardır. Çocuk için belirlenecek olan oyuncak türü de burada önemlidir. Sadece bebekler ile oynatılmamalı, ona daha farklı seçenekler sunarak bu konuda görüşleri de alınmalıdır. Bebekler 3. aydan sonra başlayarak gelişen vücut ve hayatı anlamaya başlama kavramında oynanmaya başlanan bebekler çocuğun gelişim ve beyin yaşının ilerlemesine büyük katkı sağlamaktadır. Gerekiyorsa bu tarz oyuncaklar bebek gelişim uzmanları tarafından tercih edilmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır. Alınacak bebek çeşidi bir erkek mi olacağı ya da bir kız mı olacağı sahip olduğunuz çocuğunuzun cinsiyetine göre belirlenmelidir. Eğer kız ise ona Winx ya da Monster High gibi seçenekler sunulmalıdır. Eğer erkek ise daha erkeksi olan ve mavi renklerin içerisinde bulunduğu Caillou gibi seçenekler sunulabilir.

Sadece Oyuncak Bebekler Yetmiyor

Araştırmalar oyuncak ile öğrenmenin sadece oyuncak bebek ile olamayacağını gösteriyor. Burada değişik puzzle bulmacaları ile de katkı sağlanılması gerekiyor. Bu sayede IQ’ları gelişen ufaklıklarımız büyüdüklerinde birer dâhilere dönüşebiliyorlar. Burada erken yaşta yeteneklerinde belirlenebilmesi söz konusu oluyor. Aynı zamanda yazı tahtaları alarak okul zamanına alıştırmalarında yapılmasını sağlayabilmek mümkün oluyor.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.