Erkek Çocuğun Oyuncak Bebekle Oynaması Normal Midir?

Çocuklar doğuş itibariyle biyolojik cinsiyete sahiptir. Bu açıdan kız çocukları daha çok bebeklere yönelirken erkek çocuklar araba gibi oyuncakları yönelerek bu oyuncakları tercih etmektedir. Bu farklılıklar aileler tarafından yönlendirmeden ortaya çıktığı gibi ailelerin bu konuda yapacağı baskılar çok farklı problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Özellikle erkek bir çocuğun bebeklerle oynaması, aileler için çok ciddi bir problem yaratabildiği gibi bu durum ailelerin aynı zamanda kafa karışıklığı yaşamasına da yol açmaktadır. Öyle ki çocuğu bir oyuncak bebek ile oynayan ailenin kafasındaki en büyük soru işareti erkek çocuğun oyuncak bebekle oynaması normal midir olmaktadır. Kuşkusuz uzmanlardan ve pedagoglardan yardım alınmalıdır. Böylece mevcut sorunların daha iyi ve uygun bir şekilde çözülmesi sağlanabilir. 

Çocukların Hangi Oyuncaklarla Oynaması Normal?

Çocukların hiçbir yönlendirme yapılmadığı durumlarda dahi kız çocuklarının bebeklerle, erkek çocuklarının ise arabalarla oynadığı görülmektedir. Erkek bir çocuğun kız bebeklerle oynaması durumunda ise çevre etkilerini ve aynı zamanda çocuğun özel durumunun yakından incelenmesi önerilir. 

Uzmanlar tarafından yapılan paylaşımlarda bu durumun normal olup olmadığının anlaşılabilmesi adına çocuk için oyunun ne anlam taşıdığının özel olarak incelenmesi gerektiği belirtilir. Bu açıdan durumun normal olup olmadığının tanımlanması adına ciddi bir inceleme ve takip sürecinin geçirilmesi gerekir. 

Genellikle oyunlar çocuk için hayatın birer örneğidir. Oyunlarla hayatı çözen ve anlamaya çalışan çocuklar için çatışmaların ya da kimlik karışıklığının yaşanması kuşkusuz müdahale edilmesi gereken bir durumdur ve bu gözlemler yapıldığında mutlaka pedagoglara başvurulması gerekir. Fakat çocuklar için annenin önemi çok fazladır ve bazı çocuklarda anne figürünün oyunlara dahil edilebilmesi adına oyuncak bebeklerin kullanıldığı görülmektedir.  Bu açıdan çocuğun oyuncak bebek ile oynarken onu neden tercih ettiğinin önemi çok fazladır. Bu sorunun cevabı doğru bir şekilde bulunduğunda ise bu durumun normal olup olmadığı ya da herhangi bir uzman desteğinin alınıp alınmaması gerektiği net bir şekilde ortaya çıkacaktır. Bu açıdan bazı erkek çocuklar için kız bebeklerle oynamak normal olarak kabul edilebilirken bazı erkek bebeklerde bu durum çok ciddi psikolojik sorunların işaretçisi olabilmektedir.

Bazı çocuklarda ise dönemsel olarak merak duygusu nedeniyle bu oyuncaklar tercih edilebilmektedir. Süre içerisinde geçen bu durum, çocuğun merakını alması ile birlikte sonlanmaktadır. Bu tip örneklerden de görüleceği üzere çocukların oyun oynarken bebeğe nasıl bir rol verdiğini önemi oldukça fazladır.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.