Çocuğunuz İçin Eğitici Oyuncak Çeşitleri

Doğmasından bu yana gözünüz gibi baktığınız çocuklarınız için eğitici ve eğlendirici oyuncaklar internet üzerinde ya da oyuncakçılarda satılmaktadır. Oyuncaklar bir çocuğun gelişiminde büyük öneme sahiptir. Doğru oyuncaklar ile doğru bir şekilde öğrenme hayatına atılan çocuklarda ileri yaşlarda zekâ geriliği gibi sıkıntıların görülme oranı diğer oyuncak oynamayan çocuklarınkine göre oldukça düşüktür. Ayrıca bu oyuncaklar eğittiği gibi eğlendirir. Eğlenerek öğrenen bir çocuk öğrendiklerini hafızasına en iyi şekilde kazır. Bu sayede beyinde kalıcı bilgiler edinir. Bu kalıcı bilgiler sayesinde ileride okul hayatında daha rahat edeceğinden emin olabilirsiniz. Özellikle bebekler 1 yaşından sonra oyuncaklar ile tanıştırılmalıdır. Bu oyuncaklar arasında boğazına kaçabilecek ufak tanecikli oyuncaklar bulunmamalıdır. Boğulma gibi risklerin ortadan kaldırılabilmesi için bu tarz oyuncaklar çocuklara 3 yaşından sonra verilmelidir.

Alfabe Setleri

Çocuğunuza erken yaştan itibaren sizler de alfabeyi öğreterek, onun da bir nebze olsun okul hayatına başarılı atılmasını sağlayabilirsiniz. Okul öncesi eğitimde öğrenilen alfabe doğru öğretildiğinde 1. sınıfta çocuklara oldukça güzel kolaylıklar sağlamaktadır. Ayrıca burada öğrenilen alfabe, bir sürü şekilden oluştuğu için beyindeki görsel zekâ da gelişmektedir. Ayrıca bu alfabeler gibi manyetik hayvanlar alarak buzdolabının üstüne yapıştırabilirsiniz. Her gelip geçtiğinde ona bu hayvan ne gibi sorular sorarak zihninin açılmasına yardımcı olabilirsiniz.

Yapbozlar

Yapbozlar da bilindiği gibi görsel zekayı oldukça iyi geliştiren bir zekâ oyunudur. Temel olarak birçok parçanın bir araya gelmesi ile oluşmakta olan yapbozlar görsel zekâ iyileştirdiği gibi el becerilerini de aynı şekilde geliştirir. Birbirine girintili çıkıntılı ve oymalı olması sayesinde doğru parçanın doğru yere konulması ile beraber çocuk bunu başardığında beyindeki dopamin seviyesi artar. Böylelikle çocuk bu oyunlara daha çok merak salar. Keşlerde bile oynatılan yapbozlar çocukların beyin ve zekâ gelişimi için büyük bir öneme sahiptir. Bu önemin yanı sıra yapılan araştırmalara göre yapboz oynayan çocuklar yapboz oynamayanları göre bir şeyleri daha çabuk kavrayabiliyorlar. Aynı zamanda çocuklar için yapbozlar çocuktaki bilişsel yeteneği arttırır. Bilişsel yetenek aynı zamanda anlama yeteneğidir. Bu anlama yetenekleri belli konu alanlarını, şekilleri, sayıları, nesnelerin ait olabileceği kategorileri öğrenmeyi, alfabeleri ve renkleri algılamalarına yardımcı olur. Yapboz genellikle problemlerin bir araya gelerek bütün oluşturması ile oynandığı için çocuktaki motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olur.

Tangram

Tangramlar, belirli geometrik parçaların bir araya getirilerek kâğıt üzerindeki şekillerin ortaya konmasının istenmesi karşısında oynanan bir oyundur. Birçok geometrik şekil bir araya gelerek bir kuşu, bir dinozoru ya da bir kuleyi oluşturabilir. Bu şekiller kâğıt üzerinde istenmektedir ve çocuk bu şekilleri bir araya getirerek bu cisme benzeyen şekilleri ortaya çıkarmaya çalışır. Genellikle 6 yaşın üstüne oynatılan bu oyun erken yaşta öğrenildiğinde zekaya ciddi kazanımları mevcuttur.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.