Amigurumi Örgü Oyuncak Bebek Nasıl Yapılır?

Japonya’dan tüm dünyaya yayılan ve içi doldurularak örülerek yapılan örgü oyuncaklara amigurumi olarak adlandırılan ürünler, son yıllarda oldukça popüler durumda. Özellikle sosyal medya hesapları üzerinden pek çok farklı kişinin satış yaptığı bu özel ürünlere ilgi oldukça fazla. Tığ ile yapılan bu örgü oyuncak bebek ve hayvan figürleri üstelik artık hemen her yerde kolay bir şekilde bulunabiliyor, motifleri, teknikleri öğrenilebiliyor. Bu açıdan amigurumi örgü oyuncak bebek yapmak isteyen kişiler kolay bir şekilde internetten yardım alarak ilk modellerini oluşturabilir. Elde edilen bu popülerlik sayesinde pek çok farklı kaynağın internette yer almaya başlaması, bu durumun en cazip yanlarından bir tanesi. 

Amigurumi Malzemeleri Nelerdir?

Amigurumi oyuncak bebek için kişilerin orta kalınlıkta bir koton ipe sahip olması, makas ve elyafa ihtiyacı olacaktır. Bu malzemelerin temin edilmesi ile birlikte istenildiği şekilde örgü oyuncak bebek yapılabilir. Her bir bebek modeli için ya da bebek dışındaki diğer hayvan figürü gibi örnekler, yapılışlar farklı olduğundan dolayı kişilerin örnekleri alması gerekecektir. Ardından örnekleri takip ederek kolay bir şekilde amigurumi örgü oyuncak bebek yapılabilmektedir. 

Örgü Bebek Nasıl Yapılır?

Bu bebek yapımı işlemlerinde sihirli halka denen örgü tekniği kullanılır. İlmekler atılarak sık bir şekilde yapılan bu işlemlerde amigurumi arttırma gibi farklı teknikler bulunmaktadır. Aynı zamanda eksiltme gibi farklı işlemler ile figürün ortaya çıkarılması sağlanabilmektedir. Sadece bebekler değil çeşitli hayvan figürleri, karakterler bu teknik ile yapılabilmektedir. Bu açıdan hayal gücüne bağlı olarak amigurumi sınırsız bir pazar yaratmaktadır. 50 ile 100 TL arasında değişen bir fiyat ile satışa sunulmaktadır. Bu açıdan türünün özelliklerine göre online olarak bu ürünleri satmanız da mümkündür. 

Popüler olması üstelik pek çok online amigurumi mağazasının da ortaya çıkmasını sağlamıştır. Yapımı için özellikle motif belirleyici olduğundan dolayı kişilerin bu konuda ne yapmak istediğine karar vermesi gerekir. 0 numara tığ gibi tığ çeşitlerinde de farklı numaralar kullanılabilmektedir. Aynı zamanda bebekler rengarenk olduğu için saçlarda farklı, yüz bölgesinde farklı ve göz, burun, ağız gibi bölgelerde farklı renkler kullanıldığından dolayı bu renk geçişlerini de yine doğru bir şekilde amigurumi teknikleri ile yapılması gerekecek. Yapacağınız araştırmalar ile bebek modellerinin neler olduğunu ve bu modellerin nasıl yapıldığını kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Yapmaya başlayan kişilerde kısa süre içerisinde bir alışkanlık haline gelen bu oyuncak bebekler, aynı zamanda bebeklerin de severek oynadığı oyuncaklar haline geldi.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.