Ahşap Oyuncak Hangi Ağaçtan Yapılır?

Çocuğunuz için ahşaptan bir oyuncak yapmak istediğinizde mutlaka önceden bilinmesi gereken hangi ağaçtan oyuncak yapacağınızdır. Bu yazı içerisinde geçecek olan bütün ağaç türleri çocuğunuza oyuncak yapmanız için özel olarak seçilmiş ağaçlardır. Eskilerin de bildiği üzere günümüzdeki gibi hazır satılan oyuncaklara o günlerde ulaşılamıyordu. Birçok çocuk diğer çocuklar gibi kendi oyuncaklarını ya kendileriyle ya da bir ebeveynden yardım alarak istemiş olduğu oyuncağı yapabiliyordu. Plastik şişe kapaklarından ve kürdanlardan yapılan tekerlekli arabaları birçoğunuz hatırlar gibisiniz. Oyuncak dendiğinde ise çocukların oynayacağı bir araç olduğu için bu ağaçların kıymıklardan arındırılmış ve cilalanmış olması gerekmekte. Bunun için ise özel ağaç türleri oyuncak yapımında kullanılmakta. Bu ağaç türlerinden bazıları şunlar.

Kayın Ağacı

Diri odunu ve kırmızımsı ve beyaza çalan rengi ile oldukça güzel bir ağaç türü olan kayın ağacı, oyuncak yapımında kullanılabilecek en güzel ağaç türlerinden birisi oluyor. Öz odunu ise kırmızımsı kahverengi olan bu ağaç türü sert dokusu nedeniyle darbelere karşı dayanıklıdır ve bir o kadar da sağlamdır. Ayrıca çok güzel tornalanma özelliğine sahip bu ağaçtan birçok oyuncak imal edilebilir. Kız çocuğunuza bir beşik yapabileceğiniz bu ağaç türü, aynı zamanda erkekler için de arabalar yapılabilmesini olağan kılıyor. Buharlama tekniği ile oldukça sağlam bir yapıya sahip bu ağaç aynı zamanda klasik koltuk takımlarının imalatında kullanılan ağaçlardan bir tanesi oluyor. Diğer yapraklı ağaçlara göre daha geniş bir kullanım alanına sahip Kayın ağacı, mobilyalarda, lambri üretiminde, çeşitli alet saplarının yapımında, saz ve bağlama gibi müzik aletlerinin üretiminde ya da fıçı sanayiinde sıklıkla kullanılmaktadır. Oyuncaklar açısından anti bakteriyel olması sayesinde oyuncak üretiminde kullanılan bu ahşap malzemesi çocuklar için ve sağlıkları için ayrı bir öneme sahiptir.

Kavak Ağacı

Söğütgillerden olan kavak çok sağlam bir ağaç türü olmaması ile birlikte kolay işlenebilirliği yüzünden oyuncaklar için tercih edilmektedir. Genellikle kibrit ve mobilya yapında kullanılan bu ağacın aynı zamanda meyve ve sebze kasalarının yapımında kullanıldığını da görmek mümkündür. Oldukça esnek yapısı ve sulak olan her bölgede yetişebilmesi sayesinde birçok marangoz sanayiinde kullanılmaktadır. Dayanıksız olması nedeniyle mobilya sektöründe sadece döşeme tutturma amaçlı kullanılsa da ahşap oyuncak atölyelerinde tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden birisi kolay şekil verilebilmesidir. Bunun yanında oldukça yumuşak bir yapıya sahip kavak ağacının her türlü işlemden sonra kurumaya tabii tutulması gerekmektedir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.