4 Kişilik Oyunlar

Her çocuk doğası gereği yaşına uygun oyuncaklarla oyunlar oynamak ister. Günümüzden imkanların elverişli olması ile beraber çocukların tek başına oynayabileceği ya da grupla oynayabileceği birbirinden ilginç ve eğitici oyunlar bulunuyor. Oynanan oyunlar arkadaş grupları ile oynanabileceği gibi aile bireyleri ile de keyifli vakit geçirmek adına düzenlenebilir. 4 kişilik oyunlarda 4 farklı bireyin bir araya gelmesiyle oynanır. Kalabalık oyunlar çocukların keyif alması açısından ve yeni şeyler öğrenmesi adına oldukça önemlidir. Her çocuk yaş grubuna uygun olarak hazırlanan grup oyunları tercih edilirken daha çok eğitici olmasına dikkat etmek gerekir. Oyunun keyifli vakit geçirme adına eğlenceli olması ve aynı zamanda çocuğun psikomotor becerileri ile bilişsel gelişim becerilerine katkı sağlaması gerekir.

Sıcak Soğuk Oyunu

Kalabalık çocuk gruplarının keyifle oynayabileceği ev içerisinde ya da dışarıda oyunlardan biri de sıcak soğuk oyunudur. Sınırları belirlenen bir alanda herhangi bir eşya saklanarak diğer kişilerin de eşyayı bulması istenir. Çocuklara verilen süre içerisinde eşya bulunmaya çalışılır. Oyunun en eğlenceli ve keyifli yanı ise saklanan oyuncağa yaklaşan kişiye sıcak denilir. Eşyadan uzaklaşmış kişiler için ise soğuk tabiri kullanılır. Eşyanın bulunması ile beraber oyun sonlandırılır ve yeniden başka bir kişinin eşyayı saklaması istenilir böylece oyun bu şekilde tekrar ederek devam eder.

Hacı Yatmaz Oyunu

Hacıyatmaz oyunu birkaç çocuğun bir araya gelmesiyle oynanılır. Bu oyunu 4 kişi oldukça keyifli bir şekilde oynayabilir. Oyun için gerekli oklava veya sopa şeklindeki nesnedir. Oyun şöyle başlanılır. Uzunca bir çubuk ya da oklava ortaya dikilir. Bu oklavayı bir çocuk tutar. Her çocuğu bir numara verilir bir çocuklar çubuğun etrafında halka oluştururlar. Çubuğu tutmaya çalışan oyuncu herhangi bir numara söyleyerek numarası söylenen çocuktan Çubuk yere düşmeden onu yakalamaya çalışır. Oyunun amacı daha çok çocukların reflekslerini geliştirmek açısından tercih edilir. Oyun oynayan tüm çocukların 2 yaş ve üzerinde olması oyundan keyif alınması açısından oldukça önemlidir.

Grup Oyunlarının Çocuk Gelişimine Katkısı

Çocukların kendi yaşıtları ile beraber vakit geçirmeleri onların sosyal becerilerinin gelişmesine katkı sağlar. Bu nedenle kalabalık çocukların bir araya geldiği eğlenceli zaman dilimlerinde onların ortak oynayabilecekleri oyunları kurmak gelişimleri açısından oldukça önemlidir. Sürekli hareket halinde olan ve birbirleri ile iletişim halinde olan çocuklar birbirlerinin gelişimlerine yardımcı olurlar. Bu nedenle çocuklara arkadaş ya da grup oyunları içerisinde zaman geçirmelerine olanak tanımak gerekir.

Oyuncak Seçiminde Çocuk Sağlığı

Oyuncak satın alırken alınan oyuncakların kutu içerisinde olmasına dikkat etmek gerekir. Yutabilecekleri çok küçük boyutlu oyuncaklardan uzak durmak gerekir. Bu nedenle aileler çocuklarının yaş guruplarına hitap eden oyuncakları tercih etmelidirler. Antibakteriyel ve güvenilir oyuncaklar çocukların sağlığına da elverişli bir şekilde hazırlandıkları için bu ürünleri seçmek daha doğru olacaktır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.