3 Yaş Oyunları

 

3 yaş oyunları, çocukları bilişsel,  bedensel ve ruhsal alanda etkileyen ilk oyun ve eğlenceleridir. Çünkü çocuklar genellikle 3 yaşından sonra bilinçlenmeye, oyunu öğrenip, oyundan haz almaya başlar. Bebeklikten ilk çıkma dönemleri oldukları için hem meraklı ve hem de tecrübesizler. Bu yaş çocukların ilk çocukluk ve bu alandaki ilk gelişim çağlarıdır. Bu dönemde oynatılan oyunlara dikkat edilmelidir.

Oyun Nedir?

Oyun, çocukların ve gençlerin eğlenmek amaçlı yaptıkları ya da oynadıkları eğlenceli ve eğitici faaliyetlerin tümüdür. Oyun çocukların eğlenceli ve doğal öğrenme ortamlarıdır. Oyunun çocuklar üzerindeki etkileri ve katkıları çok fazladır. Çünkü çocuklar oyun sayesinde öğrenir,  dener, paylaşır, empati kurar düşsel hayal gücü genişler. Sağ ve sol beyin gelişir, çocuğun kas ve motor becerileri gelişir. Çocuklar oyun sayesinde hem eğlenirler hem de bolca güzel vakit geçirip mutlu olurlar. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile oyun ve eğlence alanları oldukça gelişme gösterdi. Teknoloji gelişmiş olsa da bu yaştaki çocuklara tablet ve telefon gibi radyasyon yayılan araçlar verilmemelidir. Çocuğun sağlıklı iletişim kurabilmesi için teknolojik aletlerden uzak tutulmalı.

3 Yaş  Oyunlarının Özellikleri

Oyunlar yaş ve oyun özelliklerine göre farklılık gösterir. Oyun çeşitleri, çocukların yapılarına göre düş ve hayal güçlerine göre, yaşlarına göre değişiklik gösterir. Bu alanda birçok oyun çeşidi mevcuttur. Yapılarına göre çocuk oyunlarında, (işlevsel oyunlar, küme oyunları,  ben merkezli oyunlar, hayali ve temsili oyunlar) gibi oyunlar yer alır. 

3 Yaş Çocuğunun Özellikleri Nelerdir?

Bu yaş çocukların 2 ve 3 yaş arası dönemleri özerklik dönemidir. Bu dönemde çocuklar genellikle kırma, dökme, kirletme gibi saldırganlık hareketleri ile ön plana çıkarlar. Bu şekilde oyun oynarlar. Gürültülü oyuncaklar, sesli ve ışıklı oyuncaklar dikkatlerini çeker. Su ve çamurla oynamak en eğlenceli kısımdır. Çocuklar oyuncaklarını suya atmayı, köpüklerle oynamayı çok severler. Onların en çok eğlendiği oyunlardandır. 2 ve 3 yaş arası çocuklarda benlik ön plandadır. Çevresinden çok kendisi ile ilgilenir,  kendi duyu organlarını ellerini ayaklarını kavramaya ve merak etmeye başlar. Bu nedene el – ayak çocuk şarkılarına eşlik edip oynarlar. (Ellerim tombik tombik, kirli eller çok komik şarkısıyla hem el yıkama çağrıştırır hem de eğlenceli vakit geçirmeye yardımcı olur.) 3 yaş çocuklarının başka bir özelliği de oyuncaklarını asla paylaşmamalarıdır. Genellikle yalnız oynamayı tercih ederler.

3 Yaş Çocuğunun Oynandığı Oyunlar

Renk oyunları, bloklar basit yap-bozlar, dikkat ve zekâ geliştirici etkinlikler, eğitici zekâ oyunları anneler tarafından oynatılabilir. Renk bulmaca,  şekilleri tanıma tamamlama gibi oyunlar da oynatılabilir.

3 Yaş Oyunları Avantajları

Çocukların hem bedensel hem ruhsal, hem de dil gelişimi ve becerilerinde katkı sağlar. 3 yaşındaki çocuklar kendi başına eğitici oyunları oynayamadığı için evde anne tarafından, kreşte ablası ya da öğretmeni tarafından yönlendirilebilir.  Bu yaştaki çocuklar için, kule oyuncakları, ahşap oyuncaklar, plastik çiftlik ve orman hayvanları, sesli ve Işıklı arabalar ağlayan bebekler, mutfak setleri bulaşık tabak çanak gibi birçok oyuncak modeli mevcuttur. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile sanal  alanda da birçok eğitici oyun türü mevcuttur. Uzmanlar tarafından ne kadar önerilmezse de bazı anneler bu oyunları da oynamaktadır.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.