2 Aylık Bebek Oyuncakları

Bir çocuğun kişiliğinin oluşmasında oynadığı oyuncakların çok önemli bir yeri bulunmaktadır. Çocuğun ruh dünyasında oynadığı ve hayalini kurduğu oyuncakların yeri çok büyüktür. Çocuğun gelecekteki yönelimleri seçtiği veya ilgi duyduğu oyuncaktan belli olmaktadır. Bebek dünyaya geldiğinde ilk ayı bebek için dünyaya uyum süreci olarak bilinir. Bir bebeğin 2. ayı ilk ayına göre daha rahat geçer. Çünkü artık uyku düzeni oluşmaya başlamış, hareket merkezi gelişmiş ve tepki vermeye başlamıştır. Görme yetisi de ilk aya göre daha net ve canlıdır.

Etrafındaki insanların hareketlerini takip etmeye başlar. İşitme duyusu da aynı hızla gelişmektedir. Ses farklarını ayırt etmeye başlar. 2 aylık bebekler zamanının birçoğunu hala uyuyarak geçirir. Uyanık oldukları zamanlarda ise ona dolu dolu geliştirici bir ortam hazırlamanız gerekmektedir. Oyun zamanını bebeğe göre ayarlamak gerekir. 2 aylık bebek oyuncakları geliştirici, duyulara hitap eden oyuncaklar olmalıdır. Bunları kendinizde hazırlayıp oyun haline getirebilirsiniz.

Oyuncak Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle oyunlara bebeğinizin açısından bakın. Anlayıp anlamadığını düşünmek yerine sürekli konuşarak duyu gelişimine katkıda bulunun.  Verdiği tepkilere sizde tepki verin. 2 aylık bebek oyuncakları fiziksel gelişimi de desteklemelidir. Bunun yanında motor gelişimini de unutmamalısınız. Bebeğinizin odaklanmasını sağlamalısınız. Avuçlayabileceği yumuşak oyuncaklar seçebilirsiniz. Dokunup keşfetmesini kolaylaştıracaktır.

Doğru Oyuncaklar Nelerdir?

2 aylık bebek oyuncakları dediğimizde duyular için şarkılı ninni oyuncakları doğru seçimlerdendir. Hareketli, ses çıkaran oyuncaklar, çıngıraklar, renkli kitap ve nesneler bebeğinizin ilgisini çekerek gelişimine yardımcı olur. 2 aylık bebeklerde tutma becerisi de gelişmeye başlamıştır. Bebeğiniz için el ve parmaklarına uyan dişlikli oyuncaklar, büyük-küçük, zıt renkli, hışırtılı sesler çıkaran parlak oyuncaklar alabilirsiniz.  Farklı dokulara sahip peluş oyuncaklar, ziller ve dönenceler de bebeğinizin dikkatini çekecektir. Bebeğinize oyuncak almak dışında kendinizde oyuncaklar yaratabilirsiniz.

Örneğin ona etrafınızdaki değişik renkleri işaret edin ve isimlerini söyleyin. Bunu yaparken yüz ifadeleri yapabilirsiniz. Bir müzik açın. Ellerinizin arasına bebeğinizin ellerini alın ve ritim tutmaya başlayın. Parçaları hareket ettirirken konuşun ve dikkatini çekmesini sağlayın. Göz kasları için nesneleri takip etmesini sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte bebeğinizle beraber, küçük hareketlerle jimnastik bile yapabilirsiniz. Bu bebeğinizin motor gelişimine de katkı sağlar.  Tüm bunlara rağmen her bebeğin gelişim süresi farklıdır. Bu aşamalarda karşılaşacağınız olumsuzlukları sakinlikle atlatmalı ve bilinçli olmalısınız. Bebeğinizle direkt olarak ilişkide olmalısınız. Böylece gelişimini daha yakından takip edip daha etkili olabilirsiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.